Stírací losy – slovníček pojmů

Většina lidí si někdy v životě koupila stírací los. A není překvapením, že většina z nás přitom nezná základní pojmy a termíny, které se stíracích losů týkají.

Podívejte se proto na přehled nejdůležitějších pojmů, díky nimž hlouběji proniknete do tajů fungování stíracích losů.

 

pojmy a slova související se stíracími losy

Vyznáte se v názvosloví stíracích losů?

 

Stírací los

 

Papírový (s výjimkou online stíracích losů) doklad o účasti v okamžité loterii, kterou pořádá provozovatel, a to podle předem stanovených pravidel uvedených v herním plánu každého stíracího losu.

Sázející kupuje los, který má pod neprůhlednou stírací vrstvou vytištěny výherní a validační symboly. Los je dokladem o zaplacení vkladu (cena losu) a jediným dokladem pro uplatňování nároku na výhru. Losy jsou registrovány v databázi centrálního systému provozovatele.

 

Okamžitá loterie

 

Loterie, ve které se sázející dovídá o případné výhře ihned po setření hracího pole. Typickým představitelem okamžité loterie jsou stírací losy.

 

Číselná loterie

 

Kdo by neznal Sportku nebo Euromiliony. V České republice nejslavnější představitelé číselné loterie. U těchto her si musíte počkat na pravidelná losování – případnou výhru se nedozvíte okamžitě.

 

Stírací losy online

 

Digitální technologie a internet přináší nový rozměr a pohled na stírací losy. Online je pořídíte pěkně z pohodlí domova. Ano, již nemusíte chodit do trafiky ani na poštu.

Jak online stírací los vypadá a na jakých stránkách si ho můžu koupit?

Digitální losy jsou vzhledově podobné jako klasické papírové losy. Rozdíl je v tom, že se vám po zakoupení jednoho či více losů zobrazí na obrazovce (fyzicky je do ruky nedostanete). Setřete herní pole a ihned vidíte, zda jste něco vyhráli. Dokonce si můžete vybrat, čím herní pole setřete – upřednostníte minci, klíče nebo prsten?

Cena online stíracích losů začíná na přijatelných 15 Kč.

 

Struktura (rozdělení) výher stíracího losu

 

Předem určuje rozdělení výher (počet a výši) v rámci výherní jistiny.

přehled a výše výher na stíracím losu královská výhra od Sazky

Ukázka: Struktura výher Sazka los Královská výhra

 

Hra Druhá šance stíracího losu

 

Specialita stíracích losů od Fortuny. Každý nevýherní los, který nabízí hru Druhá šance lze zaregistrovat do slosování o další doplňkové výhry.

 

Herní jistina

 

Jde o násobek celkového počtu vydaných losů a ceny losu. Například u stíracího Sazka losu Mega rentiér činí výherní jista 200 000 000 Kč (počet všech vydaných losů 1 000 000 x cena losu 200 Kč).

 

Výherní jistina

 

Celková částka určená na výplatu výher, která se rozdělí výhercům podle pravidel popsaných v herním plánu každého stíracího losu.

Například u stíracího losu od Fortuny Velké brilianty činí výherní jistina 60 000 000 Kč (60 % z herní jistiny 100 000 000 Kč).

 

Herní plán stíracího losu

 

Soubor pravidel, která stanovují podmínky pro provozování okamžité loterie. Herní plán je závazný pro provozovatele, sázející i pro prodejce. Každý vydaný stírací los má svůj herní plán, který musí projít schválením od Ministerstva financí České republiky.

 

Distribuční kód stíracího losu

 

Znamená 2D číselný kód umístěný na zadní straně losu s různě dlouhým číselným vyjádřením.

 

Validační kód losu

 

Různé sady čísel a nahodile rozmístěná písmena, která se nacházejí na hracím poli vedle výherních symbolů a nejsou herními symboly ani výherní částkou. Validační symboly slouží ke kontrole losu, zda je výherní či nevýherní.

 

Herní pole

 

Vymezená část losu krytá neprůhlednou stírací vrstvou. Po koupi losu sázející setře neprůhlednou stírací vrstvu a podle pravidel popsaných v herním plánu daného losu okamžitě zjistí, zda je los výherní či nevýherní.

 

Hlavní výhra

 

Hodnotu hlavní výhry najdete křiklavě vyobrazenou na každém druhu losů od každé loterijní společnosti. Jde o jeden z nejdůležitějších a zaručených reklamních taháků, který zvedá prodeje losů. Přiznejte se, taky vybíráte stírací losy podle výše hlavní výhry?

 

Identifikační údaje losu

 

Znamená číselné vyjádření distribučního kódu a validačního kódu.

 

Ochranné pole losu

 

Los obsahuje i pole označené „nestírat, jinak je los neplatný“, které je zakryto neprůhlednou stírací vrstvou. Toto ochranné pole slouží pouze pro účely kontroly pravosti losu a pro účely ověření výše výhry v hlavní hře. Pole je oprávněn setřít pouze pověřený pracovník prodejního místa při výplatě peněžité výhry dle herního plánu.

Sázející nesmí ochranné pole setřít a při uplatnění případné výhry v souladu s herním plánem musí být ochranné pole stále zakryto původní neprůhlednou stírací vrstvou, která nesmí být poškozena, a to ani částečně. V případě, že ochranné pole bude setřeno nebo jakkoliv poškozeno, stává se los neplatný a sázející ztrácí nárok na výplatu výhry.

 

Ochranné prvky losu

 

V herním poli mohou být rovněž vytištěny ochranné prvky jako např. čárový kód, číselné kódy, písmena nahodile rozmístěná v herním poli. Ochranné prvky slouží pouze pro účely kontroly losu a nejsou herním symbolem ani výherní částkou.

 

Výherní los

 

Znamená los, na základě kterého je možné v souladu s herním plánem daného losu vyplatit výherci výhru.

 

Zákon o loteriích

 

Jde o zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, v platném znění.

 

Pravděpodobnost získání výherního losu

 

Jde o číselný údaj, který naleznete v herním plánu každého stíracího losu a většinou také na zadní straně losu. Co pravděpodobnost získání výherního losu vyjadřuje?

Vysvětlení si ukážeme na příkladu losu od Sazky 200 milionů:

V herním plánu stíracího losu najdeme: pravděpodobnost získání výherního losu je 1 : 4,12.

Jinými slovy každý 4,12. (cca každý čtvrtý) los ze všech vydaných je výherní. Celkový počet vydaných losů (1 000 000) jednoduše vydělíme počtem výherních losů (242722).

DŮLEŽITÉ:
Většina výherních losů obsahuje výhru maximálně do výše ceny losu!

 

Emise (edice) losů

 

Uvádí počet jednotlivých losů vydaných do oběhu (do prodeje). Každá tato emise losů má omezenou platnost (termín ukončení prodeje a datum, do kdy je možné uplatnit výhry).

Pokud jsou losy u sázejících úspěšné, dojde po ukončení prodeje k vydání nové várky losů. Občas je potřeba si hlídat, kterou edici (emisi) losů kupujete. I když jde o stejný název stíracího losu, může být u jednotlivých edicí rozdílná pravděpodobnost získání výherního losu.

 

 

 

Jste skutečně přesvědčení, že vaši blízcí tyto informace vědí? Sdílejte článek na Facebooku a překvapte je! Share on FacebookEmail this to someoneTweet about this on Twitter